Odkud pochází para ořechy a jak rostou?

V deštných pralesech Jižní Ameriky roste strom, který nikde jinde na světě nemá obdoby. Řeč je o juvii ztepilé, která produkuje nám dobře známé para ořechy. Ty ke svému jménu přišly pravděpodobně díky vývozu z brazilského přístavu Pará do Evropy.

Juvie se přirozeně vyskytuje v amazonské části od Kolumbie, Francouzské Guyany po Bolívii a Peru. Odhaduje se, že se dožívá 500 až 700 let a dorůstá výšky až 50 metrů. Tím se řadí mezi jedny z nejvyšších stromů pralesa. Jejím plodem je tobolka s pevným obalem měřícím obvykle 10 – 20 cm, uvnitř tobolky se nachází 10 někdy až 25 semen s tvrdou skořápkou a chutným bělavým jádrem. Většina para ořechů pochází z divoce rostoucích stromů, která jsou sbírána domorodými sběrači.

Pozitivní účinek para ořechů pro lidský organismus spočívá v tom, že harmonizují hormonální funkci a cholesterolu, posilují imunitní systém, stimulují růst a regeneraci buněk, zlepšují trávicí proces, snižují riziko rakoviny, podporují pružnost pleti a snižují příznaky stárnutí. Kromě toho se v nich nachází mimořádně vysoký obsah selenu, ve 100 g para ořechů nalezneme zhruba 3 485 % doporučené denní dávky, což z nich činí největší přírodní zdroj tohoto minerálu. Dostatek selenu v těle pomáhá předcházet cirhóze jater a ischemické srdeční chorobě. Para ořechy jsou dále zdrojem omega kyselin (3 a 6), proteinů, vlákniny, vitamínů A, B1, B2, B3, B6, B9, E, D, železa, vápníku, hořčíku, draslíku, sodíku, fosforu, manganu, mědi a zinku.

Para ořechy se mohou konzumovat solené, pražené, slazené, a nebo v syrovém stavu. Kvůli vysokému obsahu tuku ořechy rychle žluknou při špatném uskladnění, a tak doporučujeme skladovat na suchém, chladném a tmavém místě (ideálně v lednici). Para ořechy se dají využít v kuchyni jako vynikající surovinu pro přípravu snídaňových směsí, müsli a ovocných salátů. Vynikající je také olej z para ořechů, kterým můžete dochutit saláty, ovocné šťávy nebo si s ním potřít chleba. Pokud chcete docílit sladší chutě ořechů, rozpečte je v troubě na zhruba 5 minut. Tip na závěr, už nemusíte letět přes půlku světa, abyste si ořechy nasbírali z juvie, protože je najdete u nás v obchodě, váš GURMANIAK.

0