Plody baobabu jako úžasný zdroj živin

Adansonia neboli baobab je dlouhověký strom, jehož stáří může dosahovat až 5 000 let. Jeho domovinou je Afrika, Madagaskar a severozápadní Austrálie. Tento opadavý strom může vyrůst až do výšky 30 metrů a jeho nápadný silný kmen může mít v průměru až 10 metrů. Baobaby vynikají také tím, že jsou schopné do svých kmenů pojmout obrovské množství vody a přežít tak díky této schopnosti dlouhá období sucha v africké savaně.

Avšak baobab není znám pouze pro své stáří či výšku, za zmínku stojí i jeho jedlé plody. Květy mají bílou barvu a plody připomínají kulovitý či vejcovitý tvar žlutozelené barvy. Uvnitř plodu se nachází dřeň houbovité až křídové konzistence, která obsahuje velké množství ledvinitých semen. Dužina má bílou až nažloutlou barvu, citrusovou chuť a obsahuje řadu zdraví prospěšných látek jako například vitamíny C (vysoké množství), A, B, antioxidanty, aminokyseliny, bílkoviny, sacharidy a vlákninu. Co se týče z minerálů obsahuje například draslík, fosfor, mangan, zinek, hořčík, železo a vápník. Díky tomu se plody baobabu řadí do skupiny tzv. superpotravin neboli skupiny potravin, která má vysoký obsah zdraví prospěšných bioaktivních látek.

Kromě dužiny se konzumují také semena a jádra, jež obsahují vlákninu, tuk a mikroživiny jako thiamin, vápník a železo. U nás v GURMANIAKOVI si můžete zakoupit semena celá. Ty posléze můžete rozemlít a přidat do oblíbených nápojů, koktejlů, pečiva, sušenek, tyčinek, cukroví nebo si jej nasypat do ovesné kaše či jogurtu. Některé výzkumy ukazují, že přidání baobabu do stravy může být prospěšné, pokud chceme redukovat tělesnou hmotnost. Pomáhá vytvářet pocit sytosti a omezuje chutě. Je to především díky obsahu vlákniny, absenci tuku a malému množství kalorií.

 

Pro zajímavost přikládáme obsah živin a vitaminu ve dvou lžících prášku z plodu baobabu (cca 20g):

bílkoviny 1 g
sacharidy 16 g
vláknina 9 g
vitamin C 58 % DDD
vitamin B6 24 % DDD
hořčík 20 % DDD
niacin 9 % DDD
železno 9 % DDD
draslík 8 % DDD
vápník 7 % DDD
  • DDD – doporučená denní dávka
0